Çok eskiden, günlerden bir gün Marslılar teleskoplarından bakarken Venüslüleri görmüşler ve o anda içlerinde hiç tanımadıkları hisler uyanmış…hemen uzayda seyahati icat etmişler ve Venüs’e uçmuşlar. Venüslüler Mars’tan gelenleri kolları açık karşılamışlar. Zaten bugünün geleceğini içgüdüsel olarak önceden hissetmişler. Aralarında sihirli bir aşk başlamış. Birbirlerini keşfederek, öğrenerek yıllarca sevgi ve ahenk içinde yaşamışlar.  Derken Dünya’ya uçmaya karar vermişler. Başlangıçta herşey harikaymış ama Dünya’daki atmosfer baskın çıkmış ve bir sabah herkes garip bir amnesia –seçici bir amnesia ile uyanmış! Marslılar da Venüslüler farklı gezegenlerden olduklarını unutuvermişler. Farklı oldukları hafızalarından silinmiş. O günden sonra çatışma başlamış.

Dünya üzerindeki kadın erkek ilişkilerinde kullanılan evrensel iletişim kalıplarının altında yatan duygusal ihtiyaçları, kadın ve erkeğin hayatlarında, onları yakınlaşmaya ve uzaklaşmaya motive eden faktörleri çok pratik örneklerle ve gerçek hayattan senaryolarla anlatan kullanışlı ve bir o kadar da eğlenceli bir kitap.

Oyun haline getirmek isterseniz kitapta verilen puan toplama listelerini kendinize uyarlayıp kullanabilirsiniz. İşte bazı örnekler:

Kadınlar için Puan Kazanma Yöntemleri:
1.(Erkek) Hata yaptığında “Sana demiştim” deme veya nasihat verme.
2.Araba kullanırken kaybolursa bunu büyük mesele haline getirme.
3.Senden bir şey yapmasını istediğinde, neden yapamayacağına  dair binlerce sebep saymadan sadece “hayır” de.
4.İninden dışarı çıktığında onu sıcak karşıla, cezalandırma veya reddetme.

Erkekler için Puan Kazanma Yöntemleri:
1.(Kadın) Seninle konuşurken dergini elinden bırak, televizyonu kapat ve dikkatini ona ver.
2.Onun problemlerini çözme arzusuna kapılmak yerine onunla empati kur.
3.Son dakikada kıyafetini değiştirmek istediğinde ona anlayışlı davran.
4.Arada eve en sevdiği tatlıyı getir.

İhtiyaçtan sevgiye, sevgiden aksiyona gündelik yol tarifleri sunan kitabı okurken zaman zaman sizi gülümseten kendinize yakın örnekler bulabilirsiniz. İyi eğlenceler!

Erkekler Mars’tan, Kadınlar Venüs’ten. John Gray, Altın Kitaplar (1999), 5.baskı.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.