jonas

Yunus iyi bir insandı, Tanrı’ya inanır ve itaat ederdi. Bir gün Tanrı, ona Asur’un görkemli şehri Ninova’ya gitmesini ve oranın zenginlikten gözleri boyanmış halkına, yaptıkları kötülükleri bırakmalarını yoksa Tanrı’nın onları cezalandıracağını bildirmesini söyledi.

Yunus, bu işi üstlenerek Ninova’ya gitmek istemedi. Tam ters yöne doğru telaşla kaçmaya koyuldu. Gittiği yol çok uzun olduğu için Tanrı’nın onu göremeyeceğini düşündü. Karşısına çıkan limandan Tarşiş’e gidecek olan bir gemiye bindi. Gemi limandan ayrılıp açık denize çıktığı anda büyük bir fırtına koptu. Tayfa, batma korkusu içinde, gemideki ağırlıkları denize atmaya başladı.

Bu sırada Yunus geminin yük bölümünde uyuyordu. Kaptan yanına gitti ve onu uyandırdı, fırtınanın sesini bastırmak için haykırdı ve Yunus’a dua etmesini, başka kurtuluş çarelerinin kalmadığını söyledi. Yunus kalkıp oturdu, “Ben Tanrı’ya dua edemem çünkü O’ndan kaçıyorum” diye geri haykırdı.

Tayfa, çaresizlik içinde, Yunus’a ne yapabileceğini sordu. Yunus, “ Beni denize atın, ancak o zaman fırtına durulur ve deniz sakinleşir” dedi. “Çünkü ben Tanrı’dan kaçtığım için bu fırtına başımıza geldi.” Bir süre daha gemiyi kıyıya çevirmeyi deneyen denizciler, bunun mümkün olmadığını görünce Yunus’u denize attılar. Fırtına hemen dindi ve gemidekiler, Yunus’a, hayatlarını kurtardığı için şükrettiler.

Yunus gitgide dibe battı, tam boğulacağını düşünürken büyük bir balina ona doğru yüzdü ve Yunus’u yutuverdi. “ Tanrı bana balinasını gönderdi ve beni kurtardı ama burası da çok karanlık” diye düşündü Yunus. Günlerce, kimine göre 3 kimine göre 40 gün, balinanın içinde yaşadı. Yaptığından pişmanlık içinde yakarıyordu Tanrı’ya.

Bir gün balina kıyıya doğru yanaştı ve ağzını açarak Yunus’u dışarı fırlattı. Kumlara düşen Yunus bir ağacın gölgesinde baygın yattı. Kendine geldiğinde, Tanrı’nın “Doğru Ninova’ya git” dediğini işitti. Yoksa tüm şehir yerle bir olacaktı.

Yunus, süre dolmadan yetişti ve halka Tanrı’nın buyruklarını, yaptıkları kötülükten vazgeçmeleri gerektiğini birbir anlattı. Halkın çoğunluğu ona inandı ve Tanrı’dan af dilediler. Sonunda Ninova da Yunus da Tanrı’nın gözünde kurtuluşa erdi.

24 Ekim, 2016

Görsel: Terry Fan

2 yorum on Yunus, Fırtına ve Balinanın Hikayesi

 1. Gözde
  24 Ekim 2016 at 16:26 (3 sene ago)

  Bu hikayenin kaynağı nedir acaba?

  Cevapla
  • Duygu Bruce
   24 Ekim 2016 at 20:00 (3 sene ago)

   Merhabalar Gözde Hanım,

   Hikaye, İncil -Eski Ahit ve Kuran’dan alınmış özetlerin sadeleştirilmiş hali.
   İlginiz için teşekkürler…

   Cevapla

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.