Bütün Büyük İnsanların Başarısının Sırrı

2016’ya başlarken, başarı ve mutluluğumuz için gündelik hayatta yapabileceklerimizin 5 adımlık pratik bir listesi var.

Yazının başlığı başarıya odaklı olsa da günümüzde mutluluk ve başarı çoğunlukla beraber kullanıldığı için listedeki adımlar kendiliğinden başarıyla birlikte mutluluğu da içermekte.

  • Kendimizden beklediklerimizi gerçekçi bir gözle —yani güçlü yanlarımıza ve kapasitemize oranla belirlemek : İş hayatımızda, ya da özelde beklentilerimiz kendimizle aynı boyda olduğu takdirde ne hayal kırıkları ne de boşa giden potansiyel olur. Mutluluk ve başarı tam da boyumuz hizasında ve elde edilebilir olduğu zaman güvenli ve mutlu oluruz..
  • Deneyimlediğimiz olumsuz bir olayda ya da bir güçlükle karşılaştığımız zaman “kötü” hükmünü vermeden önce iyi bir taraf aramak : Resmin bütününü göremesek de her kaybın arkasında maddi ya da manevi bir kazanç olduğunu bilmek ve hoşnut olmaya çalışmak.
  • Yakınlarımıza, çevremize veya tanımadıklarımıza yardım edecek fırsatları yakalamak ve/veya gönüllü işler yapmak : Psikolojik ve nörolojik araştırmaların bulguları, yardım eden kişilerin, psikolojik ölçümler ve beyin görüntüleme tekniklerinde diğerlerine oranla daha mutlu olduklarını göstermekte (Diener, 2008; Goleman 2012; Lybumirsky, 2007).
  • Çabaya değer vermek: Sonuç istediğimiz gibi olmasa da yapılan çabaların hiçbir zaman boşa gitmediğine inanmak. Örnek: ABD’ nin önde gelen büyük bazı kurumlarında performans değerlendirmelerinde “çaba” kriteri kullanılmaya başladı.
  • Ve yazıya başlığını veren asıl fikir ve gözlem:

Kendimize olan güveni kuvvetlendirmek için hayatın tersliklerine aldırmamak ve kendi fikrimizde sebat etmek –işte bütün büyük insanların başarısının sırrı.

Mutluluk, başarı ve sağlık dolu bir yıl dileklerimle!

Duygu Bruce, 11.01.2016

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.