Müzisyen Pablo Carlos Budassi, oğlunun doğum günü için kendi bilgisayarında basit bir evren resmi hazırlar. Resmi ekranda yaparken, günümüz fizikçilerinin çıkardığı logaritmik haritaları, Nasa fotoğraflarını ve photoshop kullanır. Fizikçiler tarafından da beğenilen bu resim evrenin güncel çizilmiş en basit resmi olarak kayıt altına alınır. Resmin en ortasında güneş ve güneş sistemi, etrafında bizim bulunduğumuz galaksinin Samanyolu, yanında Perseus, Andromeda ve benzeri diğer galaksiler ve hepsini saran Kozmik Web… 

Bu resimde biz, uzayın ortasında bulunan güneş sisteminin içinde, buradan bakınca görünmeyen küçük dünyamızda, görünmeyen bir nokta olarak evrendeki yerimizi almış bulunuyoruz!

İşte bu dünyanın tanınmış fizikçilerinden Neil Turok, yaptığı bir söyleşide, evrenin başlangıcı ile ilgili kurulan tüm karmaşık teorilere rağmen, aslında evrenin, bildiğimiz en basit şey olduğunu söyler. Hatta tüm evrenin matematiğinin tek bir rakam ve atomdan daha küçük tek bir parçacık ile açıklanabileceğine inandığını vurgular:

Bugüne kadar insanın yaptığı en karmaşık makine olan Large Hadron Collider ile 2012 yılında gerçekleştirilen büyük çarpışma deneyi sonunda bulunan Higgs parçacığı, evrende var olan en basit ve en küçük parçacık.

Evren, bize çok basit ve sade bir dilde konuşurken, biz en karmaşık olanı arıyoruz. Oysa fiziğe farklı hatta devrimci bir bakış gerek. Bu dönüşümü ihtimal gelecek nesil yapacak –100 yıl önce Einstein’ın Genel Relativite Teorisini kurarken farkına vardığı gibi, zaman ve mekanın tek olduğu, ikisinin aslında bir denklem olduğunu genç fizikçiler kanıtlayabilecekler.

Tek olan rakam bulunduğu zaman evrenin ve bizim başlangıcımız da aydınlığa çıkacaksa eğer, Einstein’ın dediği gibi insanın gözü olması gerekir diye düşündüğünü değil olanı ararsa, nereden geldiğimizin sırrını da bilim çözebilir hale gelecek. Budassi’nin gözünden görünen evren resmi belki de bir insanın gözbebeğindeki evrenin yansımasıdır, kimbilir…

Evren haritaları için tıklayın.

Söyleşi için tıklayın.

Fotoğraf: Wikimedia Commons:

The spectacular illustration features our solar system at the very center, followed by inner and outer planets, Kuiper belt, Oort cloud, Alpha Centauri, Perseus Arm, Milky Way galaxy, Andromeda galaxy, nearby galaxies, Cosmic Web, Cosmic microwave radiation and Big Bang’s invisible plasma on the edge.

2 yorum on Bir müzisyenin gözünden evrenin resmi ve geleceğin buluşları

 1. Deniz
  18 Ocak 2016 at 14:21 (3 sene ago)

  Barış Özcan bey daha geçen hafta bu konu ile ilgili çok başarılı bir video yayınlamıştı.

  Cevapla
  • Duygu Bruce
   19 Ocak 2016 at 23:11 (3 sene ago)

   Paylaşımınız için çok teşekkürler. Bahsettiğiniz videoyu araştırdım.

   Cevapla

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.