Kutsal bir Hint destanı, tarihi bazı kaynaklara göre İsa’dan birkaç yüzyıl önce, kimine göre de İsa’dan 3000 yıl önce yazılmış. Doğu felsefesi ve mistisizminin özünün çıkarılmış hali ve tüm hint doktrinlerinin üzerinde bir başyapıt olarak tanımlanıyor.

Destan, adalet uğruna akrabalarına karşı savaşması gereken Prens Arcuna ile onun bindiği atlı arabanın sürücüsü kimliğini almış Tanrı Krişna arasındaki diyaloglardan oluşuyor. Prens Arcuna savaşmak istememekte, Krişna da ancak eyleme geçmekle idrak gücünün ve ruhunun zenginleşeceğini söyler.

İyi iş yapan kimsenin sonu kötü olmaz ne bu dünyada ne de gelecek dünyada… Görevlerini yerine getirirken onlara kapılmayan, karşılık beklemeyen ve sonuçlarını Tanrı’ya adayan kişi, eylemlerinin sonuçlarından etkilenmeyecektir. Tıpkı suyun nilüfer çiçeğini ıslatmaması gibi…

Hindu mistikler, destanda geçen savaş sahnesinin sembolik olduğunu düşünürler: Arabacı “bilinç”, atlar terbiye edilen istekler, tekerlek zaman, araba beden, ve arabanın sahibi “ben” dir. Asıl savaş ise yaşamın tam ortasında “ben” e hükmedebilmektir.

“Düşünceler aralıksız ve fırtınalıdır; ve sürekli yeniden canlanır, belirirler. Çok güçlüdürler. Onlara hükmetmek, rüzgara hükmetmek kadar zordur.”

Mistik bilgiler ve sembolik anlamlarla dolu olan diyaloglar, erdemli bir hayatın nasıl yaşanacağına dair derslerle zengindir. Yoga işte bu zengin özden doğar. Yıllar sonra, felsefesi ve egzersizleriyle birlikte batıda tanınmaya ve uygulanmaya başlayan yoga, beraberinde Bagavat Gita’nın da batıda bilinmesine yol açar.

Bagavat Gita. Almanca ve Sanskritçe’den Çeviren Selçuk Caydı. 2002. İstanbul: Bilyay Vakfı: Ruh ve Madde Yayıncılık.

Diğer çevirmenler:

Güngören, Ö.C. 2002. İstanbul: Yol Yayınları.
Gürelman, A. 2001. California: Yoga Bharati Yayıncılık

2 yorum on Bagavat Gita

 1. sezen
  8 Nisan 2015 at 10:53 (4 sene ago)

  çok güzel olmuş

  Cevapla
  • Duygu Bruce
   8 Nisan 2015 at 10:55 (4 sene ago)

   teşkkürler

   Cevapla

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.