Şölen – The Banquet, Eflatun’un (Platon) sevgi ve dostluk üzerine yazdığı söyleşilerden oluşan eseri. Yemek ve içkiyle başlayan şölende, konular sevgi, yürekli insanlar, kavuşmak, yaratıcılık, sevgi ve müzik, gökbilgisi…ile devam eder.

Eflatun’un zengin, benzersiz ve zamanın ötesine geçen düşünceleri, Azra Erhat ve Sabahattin Eyüboğlu’nun tercümesi ile çok rahat anlaşılan ve zevkle okunan bir kitap olmuş.

Kitapta, Sokrates’in sevgi üzerine geçen konuşmasından bir bölüm:

Aphrodite dünyaya geldiği gün, bütün tanrılar şölendeymiş. Zekânın oğlu Bolluk da aralarındaymış. Yemekten sonra Yoksulluk, şölenden payını istemeye gelmiş, kapının önünde durmuş, beklemiş. Tanrı şerbeti ile sarhoş olan Bolluk, Zeus’un bahçelerine çıkmış ve bir yerde uykuya dalmış. Çaresizlik içinde yaşayan Yoksulluk, Bolluk’tan bir çocuğu olmasını kurmuş, gitmiş yanında yatmış ve Sevgi’ye gebe kalmış. Aphrodite’in doğduğu gün, ana karnına düştüğü için Sevgi, bu tanrının kulu yoldaşı olmuş. Aphrodite güzel, o da yaradılıştan güzele düşkünmüş.

Bolluk ve Yoksulluk’tan doğan Sevgi’nin talihi de ona göre olur. Annesine çektiği tarafıyla yoksul, babasına çeken tarafıyla da hep güzelin, iyinin peşinde, yürekli, atılgan ve dayanıklıdır.

İyi şeyleri seven onları elde etmeyi sever. İyi şeyleri elde etti mi de mutlu olur. Sevgi mutlu edeni arzulamaktır, onun için bütün insanlarda vardır.

Eflatun. M.Ö. 427-347. Şölen (Yunanca Aslı: Tò symposio; İng: The Banquet). Çeviren: Azra Erhat – Sabahattin Eyüboğlu. İstanbul: Remzi Kitabevi, 3. Baskı. 1972.

 

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.